0_Спорт.ПорталФудбал

Аталанта постигна 61 гол во 23 кола на Серија А, најмногу по 1960 година

Аталанта ја совлада Фиорентина на гостински терен со 2:1 во првиот денешен дуел од 23. коло од италијанскиот фудбалски шампионат. Тимот од Бергамо стигна до 61 гол од почетокот на сезоната. Ова е најдобриот резултат од сезоната 1959/60, кога Јувентус исто така имаше 61 гол по 23 натпревари.

Фиренца, 8 февруари 2020 (МИА) – Аталанта ја совлада Фиорентина на гостински терен со 2:1 во првиот денешен дуел од 23. коло од италијанскиот фудбалски шампионат. Тимот од Бергамо стигна до 61 гол од почетокот на сезоната во Серија А. Ова е најдобриот резултат од сезоната 1959/60, кога Јувентус исто така имаше 61 гол по 23 натпревари.

Аталанта во моментов е рангирана на четвртото место во пласманот во Серија А со 42 бода, три повеќе од .

Пред Аталанта се Лацио со 50, Интер со 51 и Јувентус со 54 бода. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close