0_Спорт.ПорталФудбал

Аталанта постави рекорд во Серија А

Аталанта вчера го совлада Каљари (1:0) на гостински терен во 30. коло од Италијанското фудбалско првенство. Клубот од Бергамо го постигна 41-от гостински гол во сезоната во Серија А. Ова е најдобриот резултат во историјата на лигата, по 15 одиграни мечеви на гостински терен.

Рим, 6 јули 2020 (МИА) – Аталанта вчера го совлада Каљари (1:0) на гостински терен во 30. коло од Италијанското фудбалско првенство. Клубот од Бергамо го постигна 41-от гостински гол во сезоната во Серија А. Ова е најдобриот резултат во историјата на лигата, по 15 одиграни мечеви на гостински терен.

Вкупно во тековното првенство, Аталанта има 83 гола. во моментот екипата го зазема 4. место на табелата. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close