0_Спорт.ПорталРезултатиФудбал

Астон Вила се изедначи со Јунајтед по број на финалиња во Лига купот

Екипата на Астон Вила ќе игра во финалето на англискиот Лига куп, откако синоќа во реванш полуфиналниот дуел го победи Лестер со 2:1 за вкупни 3:2.

Бирмингем, 29 јануари 2020 (МИА) – Екипата на Астон Вила ќе игра во финалето на англискиот Лига куп, откако синоќа во реванш полуфиналниот дуел го победи Лестер со 2:1 за вкупни 3:2.

Клубот од Бирмингем по деветти пат во својата историја се пласираше во финалето ан ова натпреварување изедначувајќи се со Манчестер јунајтед во овој статистички индикатор. Повеќе финалиња има само Ливерпул – 12, додека Арсенал, Тотенхем и Челзи останаа на осум.

Астон Вила има пет победи во ЕФЛ, последен пат го освои трофејот во 1996 година совладувајќи го во финалето Лидс со 3:0.

Противник на Вила во борбата за трофејот ќе биде поуспешниот од пресметката Манчестер сити – Манчестер јунајтед. Првиот дуел заврши со резултат 3:1 за Сити, реваншот е вечер од 20:45 часот. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close