0_Магазин.ПорталНаука и технологија

Астероид мина крај Земјата, а ниеден сателит не го забележа

Астероидот 2020-ЈЈ мина крај Земјата на оддалеченост од 7.000 километри, а во астрономска терминологија тоа важи за мала близина.

Хјустон, 7 мај 2020 (МИА) – Астероид голем колку камион мина близу Земјата и е еден од најблиските кога било регистрирани во историјата. Меѓутоа, ниеден од сателитите во Земјината Орбита не го забележа.

Астероидот 2020-ЈЈ мина крај Земјата на оддалеченост од 7.000 километри, а во астрономска терминологија тоа важи за мала близина.

Вселенското тело го забележа опсерваторијата Маунт Лемон сурви во американската сојузна држава Аризона, во мигот кога тоа бил најблиску до нашата планета.

Според податоците на НАСА,  2020-ЈЈ е шести на листата вселенски тела коишто најмногу се доближиле до Земјата изминативе 100 години.

Оттаму наведуваат дека, доколку астероидот одел директно кон Земјата, најверојатно би согорел во атмосферата. си/

Таг
Back to top button
Close
Close