0_Спорт.ПорталФудбал

Артета: Не знам дали Озил ќе игра за Арсенал во остатокот од сезоната

Тренерот на Арсенал, Микел Артета, зборуваше за статусот на играчот од средниот ред Месут Озил. Триесет и едногодишниот Германец не влезе на теренот по паузата во сезоната поради повреда на грбот. Тој неодамна се врати на колективните тренинзи.

Лондон, 15 јули 2020 (МИА) – Тренерот на Арсенал, Микел Артета, зборуваше за статусот на играчот од средниот ред Месут Озил. Триесет и едногодишниот Германец не влезе на теренот по паузата во сезоната поради повреда на грбот. Тој неодамна се врати на колективните тренинзи.

– Месут е подготвен и тренира со тимот, но сè уште не можам да кажам дали тој ќе игра оваа сезона. Во моментов ситуацијата останува иста. Ајде да видиме дали доаѓаат какви било промени, истакна Артета.

Во сезоната 2019/20, Озил настапи на 23 натпревари за Арсенал, има еден гол и три асистенции. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close