Дописници МКДКултураКултура.ПорталОпштински вести

Археолошките истражувања на локалитетот Кале/Градиште кај село Згрополци

Екипа на Народниот музеј од Велес под раководство на археологот Анита Василкова Мидоска работи на археолошките истражувања на локалитетот Кале/Градиште кај село Згрополци Основна со цел истражување на сакралниот сегмент од животот на античкото население на населбата.

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close