0_МИА Истражува.ПорталДописници МКДИнтервјуКултураКултура.Портал

Арда Мустафаоглу, млад виртуоз на пијано, со само 18 години блеска високо на ѕвезденото небо

На сцената во салата „Бели Мугри“ во Велес на 17 март солистички концерт одржа младиот виртуоз на пијано Арда Мустафаоглу од Скопје. Концертот поради пандемијата со Ковид беше со ограничена публика, а која беше воодушевена од маестралната изведба на 18,5 годишниот Арда Мустафаоглу, а кој од изминатата есен е студент на Конзерваториумот во Хамбург во Германија каде ментор му е врвната пијанистка и професор Ана Виницкаја. По овој прв концерт Арда на 24 март одржа и солистички концерт во Македонската филхармонија во Скопје, исто така, со малубројна публика, а поради Ковид-пандемијата се емитуваше во живо на youtube каналот.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close