0_Спорт.ПорталSport.SlajderРезултатиТенис

АО: Надал елиминиран, Тим последен полуфиналист

Првиот светски рекет Рафаел Надал не успеа да се пласира во полуфиналето на Австралија опен, откако попладнево загуби од Австриецот Доминик Тим со 3-1.

Мелбурн, 29 јануари 2020 (МИА) – Првиот светски рекет Рафаел Надал не успеа да се пласира во полуфиналето на Австралија опен, откако попладнево загуби од Австриецот Доминик Тим со 3-1.

Во меч што траеше четири  часа и 14 минути, Тим ги доби првите два и четвртиот сет на тај-брејк со 7:6, додека Шпанецот беше поуспешен во третиот со 6:4.

Противник на Тим во полуфиналето ќе биде Александер Зверев од Германија.

Во другото полуфинале ќе играат вториот и третиот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ од Србија и Роџер Федерер од Швајцарија. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close