0_Спорт.ПорталSport.SlajderОстанато

Јансруд блесна во совршен момент и повторно ја освои „Штрајф“

Норвежанецот го освои стартот во Супер-Г, искачувајќи се на врвот на почесниот подиум за прв пат од 2017 година во Квитфел. И покрај тоа што не беше во неговата најдобра спортска форма од почетокот на оваа кампања, Јансруд ја покори Штрајф со време од 1: 14,61 минути и ја победи конкуренцијата.

Кицбил, 24јануари 2020 (МИА) – Олимпискиот шампион во Супер Г од Сочи 2014 и традиционално фаворит во брзите трки, Кетил Јансруд ја освои легендарната патека „Штрајф“ од Светскиот куп во ски-алпски дисциплини во австриското зимско одморалиште Кицбил.

Норвежанецот го освои стартот во Супер-Г, искачувајќи се на врвот на почесниот подиум за прв пат од 2017 година во Квитфел. И покрај тоа што не беше во неговата најдобра спортска форма од почетокот на оваа кампања, Јансруд ја покори Штрајф со време од 1: 14,61 минути и ја победи конкуренцијата.

Ова е 13-та победа во дисциплината за извонредниот Норвежанец, што го става далеку пред сите активни скијачи, а историски само славните Херман Мејер (24) и Аксел Лунд Свиндал (17) можат да се пофалат со повеќе. Покрај тоа, Јансруд веќе втор ја освојува „Штрајф“, откако ја освои во 2015 година во спуст.

Од активните спортисти, само Доминик Париз може да се пофали со слично нешто, а како што е познато, сезоната за Италијанецот заврши по тешката повреда на коленото за време на тренинг. Покрај сите познати достигнувања на Јансруд, мора да се земе во предвид и фактот дека досега е единствената победа на Норвежанец во дисциплината на „Штрајф“ е дело на Свиндал, кој е трикратен победник таму.

Второто место во Кицбил се нареди сонародникот на победникот, Александар Омод Килде и фаворитот на домаќините Матијас Мејер, кои беа 0,16 секунди зад Јансруд. Омод Килде е единствениот што се пласира во топ 8 во секој од последните десет старта во дисциплината. Тој го изедначи својот најдобар пласман во овој период од 6 декември 2019 година во Бивер Крик, а инаку неговата единствена победа датира од 27 февруари 2016 година во Хинтерштодер (Австрија).

Мејер веќе има пет подиуми на „Штрајф“, и се приближува до лидерите по овој индикатор Херман Мејер (7) и Свиндал (6), но не можеше да стане трет скијач во историјата со повеќе од еден успех во дисциплината на оваа патека (Херминатор е со 5, а Свиндал со 3), останувајќи со триумфот од 2017 година.

Швајцарецот Мауро Кавицел заврши на четвртото место со 0,49 секунди зад победникот и останува без победа во дисциплината, додека во првите 10 влегоа и Матиа Касе (Италија), Винсен Крихмаер (Австрија), Беат Фојц (Швајцарија), Андреас Зандер (Германија), Алексис Пинтуро (Франција) и Тревис Ганон (САД).

Германецот Томас Дресен, кој беше победник од 2018-та, заврши 15-ти со 1,51 секунди заостанување. Друг Германец, Џозеф Верстел, кој триумфираше на Супер-Г во Кицбил минатата година, сега заврши во првите 30 со заостанување од 2,10 секунди.

Таг
Back to top button
Close
Close