ЕвропаЕвропа.Портал

Анкета: Швајцарците против референдум за ограничување на движењето

Повеќето од Швајцарците се против референдумската кампања што ја започна екстремната десница, барајќи укинување на слободата на движење за граѓаните на Европската унија, покажуваат податоците од најновата анкета на Интернет.

Цирих, 5 јануари 2020 (МИА) – Повеќето од Швајцарците се против референдумската кампања што ја започна екстремната десница, барајќи укинување на слободата на движење за граѓаните на Европската унија, покажуваат податоците од најновата анкета на Интернет.

Иако многу граѓани негодуваат на фактот дека странците сочинуваат четвртина од населението во Швајцарија, наметнувањето ограничување на граѓаните на ЕУ би претставувало кршење на билатералните договори со Унијата што и овозможуваат на Швајцарија полесен пристап до единствениот пазар на блокот.

Во мај се очекува обврзувачки референдум за тоа дали Швајцарија треба да ја врати контролата на имиграцијата доколку е потребно, по цена на укинување на Договорот за слободно движење од 2007 година.

Референдумот го покрена екстремно десничарската Народна партија, која е најголема во Парламентот, а гласањето се смета за еден вид швајцарски Брегзит.

Анкетата на јавното мислење на Интернет покажа дека предлогот е поддржан од 35 проценти од анкетираните, 58 отсто се против, додека 7 отсто немаат мислење. паг/

Таг
Back to top button
Close
Close