Svet.SlajderБалканБалкан.Портал

Анкара погодена од песочна бура, шестмина повредени

Шест лица се полесно повредени денеска во Анкара, која беше погодена од ретка песочна бура, пренесува турскиот весник Хуриет.

Анкара, 12 септември 2020 (МИА) – Шест лица се полесно повредени денеска во Анкара, која беше погодена од ретка песочна бура, пренесува турскиот весник Хуриет.

Песочната бура ги погоди окрузите Олатли и Хајман околу 15 часот по локално време, а претходно беше издадено предупредување за силен дожд и невреме.

Гувернерот на Анкара, Васип Шахин, потврди дека шест лица се полесно повредени.

Ветерот оштети неколку покриви на куќи и згради, откорна дрвја, а граѓаните во паника бараа засолниште, пишуваат турските медиуми.

Поради невремето имаше прекин на електричната енергија во центарот на градот, а пожарникарите им помагаа на оние што беа заглавени во лифтови. ссм/

Back to top button
Close
Close