0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталBiznis.SlajderБизнисБизнис.ПорталЕкономија

Ангеловска-Бежовска: Ова е криза во која првичниот одговор е олабавување на монетарната политика

Oва е прва криза во која првичниот одговор на нашата централна банка е олабавување, а не заострување на монетарната политика, истакнала гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежовска на панел дискусијата на е-конференцијата „Ковид-19: Влијанието врз економијата и политиките на централните банки“, организирана од Лондонската школа за економски и политички науки и на Банката на Албанија. 

Back to top button
Close
Close