0_Web_Насловна-слајдер0_Македонија.Портал0_МИА Истражува.ПорталДописници МКДИнтервју

Андонов: Причините за влошената перцепција на судството прво да ги бараме внатре, а потоа и објективните кои се надвор

Судската власт изминатата деценија е постојано на тапет, критикувана, а секоја власт ветува реформи и ветинг, со цел да се врати довербата кон третата власт во земјава. Критиките на новинарите за транспарентноста на судската власт, вродија со создавање на Судско-медиумскиот совет. Работите се поместени од мртва точка меѓу судиите и новинарите, но има многу работи што треба да се испеглаат за подобра комуникација и достапност до информации. Во внатрешноста во земјава, односот на судската власт кон медиумите е шаренолик, но има судови, кои сепак се за пример. Штипскиот Основен суд веќе 15 години е еден од најтранспарентните судови во земјава. Традицијата на транспарентност и отчетност пред јавноста ја наметна судијата Стојан Михов, кој сега е во пензија, но неговиот однос кон новинарите и јавности го продолжија и останатите судии, кои беа назначени за портпароли, Сашко Ѓеорѓијев, кој сега е член на Судскиот совет, Јулијана Неткова и Катерина Миленковска.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Back to top button
Close
Close