0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталВидео изјаваОпштество

Анализа на празнини и недостатоци на правната рамка за заштита на животната средина

Дојде време кога треба да се признае правото на животната средина, не како субјективно право на неживата материја или био опкружувањето – флората и фауната,туку како обврска на човекот да го почитува правото на живот на постојните и на идните генерации, обезбедувајќи  услови за одржливост на развојот на идните генерации, порача академик Владо Камбовски, раководител во Центарот за стратегиски истражувања „Ксенте Богоев“ - МАНУ  на промоцијата на „Анализата на празнини и недостатоци – предизвици и можности за институционалната и правната рамка на животна средина“ изработена од Центарот за правни истражувања и анализи (ЦПИА).

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Back to top button
Close
Close