Svet.SlajderСветСвет.Портал

Американската Влада ја забрзува изградбата на ѕидот на границата со Мексико

Владата на САД објави дека ги укинува федералните закони за набавки со цел да се забрза изградбата на ѕидот долж границата со Мексико

Вашингтон, 19 февруари 2020 (МИА) – Владата на САД објави дека ги укинува федералните закони за набавки со цел да се забрза изградбата на ѕидот долж границата со Мексико.

Американското Министерството за внатрешна безбедност соопшти дека со тоа ќе се овозможи изградба на 283 километри од ѕидот во Калифорнија, Аризона, Њу Мексико и Тексас.

Вршителот на должноста министер за внатрешна безбедност Чад Волф ги користи своите овластувања според законот од 2005 година, кој му дозволува да прекине дејство на закони при изградба на гранични огради.

Сепак, првпат ова право се користи за да се прекинат федералните правила за набавки. Досега, таа секогаш се применуваше на проценките на влијанието врз животната средина. ми/

Таг
Back to top button
Close
Close