0_МИА Истражува.ПорталИзбраноНекатегоризирано

Американската армија предупредува на зголемен ризик од кинеска инвазија врз Тајван

Загриженоста за Тајван се јавува во моментот кога Кина покажува нова сила по повеќе години стекнување воена моќ. Пекинг стана поагресивен кон Тајван и повеќе инсистира на спорови за суверенитетот во Јужното Кинеско Море. Пекинг се конфронтира со Вашингтон; високи кинески претставници му дадоа невообичаено остри јавни изјави на државниот секретар Ентони Блинкен за време на разговорите во Алјаска минатиот месец.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Back to top button
Close
Close