BotëBotë.PortalKorrespondentë Botë

Amerikanë të famshëm të cilët vdiqën nga koronavirusi

Disa personazhë të famshëm nga shou- biznesi amerikan këtë javë kanë vdekur nga komplikimet shëndetësore që lidhen me Kovid-19, sëmundje që shkaktohet nga koronavirusi i ri.

Uashington, 27 mars  (MIA) – Disa personazhë të famshëm nga shou- biznesi amerikan këtë javë kanë vdekur nga komplikimet shëndetësore që lidhen me Kovid-19, sëmundje që shkaktohet nga koronavirusi i ri.

Dramaturgu Terens Meknalli, aktori Mark Blum, stilistja e modës Xheni Polonko, si dhe kuzhinieri i njohur i Nju Jorkut, Flojd Kardoz.

Meknalli, i cili ka fituar çmim “Toni”, vdiq pardje në Florida. Ai është një dramaturg i njohur amerikan, shfaqjet e të cilit si “Puthja e gruas merimangë”, ose “Dashuria!” Kurajë! Ngushëllime! ”u vendosën në shumë brodvej skena. Meknalli hapur u paraqit si homoseksual, ndërsa veprat e tij prekën çështje të dashurisë, homofobisë dhe HIV/ AIDS. Ai vdiq në moshën 81 vjeçe.

Aktori Blum, i njohur për rolet e tij në “Krokodili Dandi” dhe “Dëshpërimisht po e kërkojë Suzanin”, vdiq këtë javë në Nju Jork nga ndërlikime nga Kovid-19. Ai kishte 69 vjet.

Gruaja e tij Xhenet Zarish deklaroi që prej koronavirusit është testuar vetëm një javë më parë. Ajo gjithashtu tha se ata nuk kanë udhëtuar askund, dhe nuk e dinin se kanë qenë në kontakt me dikë që ishte i infektuar nga koronavirusi Bloom, vuante nga astma.

Kardoz ishte një kuzhinier i njohur indian në Nju Jork. Ai ishte pronari i parë i një restoranti të madh në Nju Jork i lindur në Indi.

Stilistja e modës Polanko ka vdekur në Republikën Dominikane. Ajo pati një karrierë të suksesshme katër dekadash dhe ishte pjesëmarrëse e rregullt në Javën e Modës në Majami. kb/ls/fab

 

 

Таг
Back to top button
Close
Close