БалканДописници Свет

Али Агџа тврди дека Кремљ сакал да биде извршен атентат врз папата Јова Павле Втори во 1981 година

Кремљ сакаше да изврши атентат врз папата со полско потекло. Тој претставуваше голема закана за постоењето и опстанокот на Советската империја, на која и се закануваше Полска, и синдикатот на Солидарност. Ова во интервју за бугарската Нова ТВ го изјави поранешниот член на турската терористичка организација „Сиви волци“ Мехмед Али Агџа, кој на 13 мај 1981 година пукаше кон папата Јован Павле Втори

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close