0_Спорт.ПорталSport.SlajderФудбал

Алегри води преговори со шпански гигант

Според „Калчомеркато“, Алегри веќе имал контакт со шпански Атлетико Мадрид. Според информациите, раководството на „јорганџиите“ сака алтернатива доколку односите со Диего Симеоне треба порано да се прекинат.

Мадрид, 27 април 2020 (МИА) – Масимилијано Алегри се уште го бара својот нов проект да започне од нула, откако помина пет години во Јувентус. Италијанскиот стручњак ги напушти „бјанконерите“ пред една година и сè уште е без работа.

Според „Калчомеркато“, Алегри веќе имал контакт со шпански Атлетико Мадрид. Според информациите, раководството на „јорганџиите“ сака алтернатива доколку односите со Диего Симеоне треба порано да се прекинат.

Во Италија, тврдат дека поради економската криза предизвикана од пандемијата, Атлетико Мадрид ќе го замолат Симеоне да ја намали платата и ако тоа не се случи, би можело да дојде до разделба помеѓу двете држави.

Во моментот се чини дека е малку веројатно да се постигне разделба со Чоло, но можно е и варијантата Алегри на чело со Атлетико Мадрид.

Таг
Back to top button
Close
Close