Фудбал

Алегри му дава дополнителен одмор на Роналдо по празниците

Португалецот не пропуштил меч од почетокот на сезоната, а тренерот Масимилиано Алегри смета дека е време да се одмори.

Торино, 25 декември 2018 (МИА) – Напаѓачот на Јувентус, Кристијано Роналдо ќе остане на клупата во претстојниот натпревар од Серија „А“ против Аталанта утре.

Португалецот не пропуштил меч од почетокот на сезоната, а тренерот Масимилиано Алегри смета дека е време да се одмори.

– Кристијано Роналдо ќе остане на клупата утре. Сакам еден до друг да го следиме мечот на клупата. Многу сум задоволен од неговата игра и целиот тим. Важно е Роналдо да биде свеж и во најдобра форма за решавачките натпревари во Лигата на шампионите на пролет, Јувентус стана уште посилен со Роналдо во тимот, рече Алегри на прес-конференција пред натпреварот со Аталанта.

Роналдо има 22 натпревари за Јувентус на сите турнири оваа сезона со 12 гола и 7 асистенции.вз

Таг
Back to top button
Close
Close