0_Спорт.ПорталSport.SlajderФудбал

Алегри може да го смени Лампард во Челси

Неколку извори тврдат дека Алегри може да го замени Френк Лампард на кормилото на Челси. Италијанскиот стручњак реши да паузира една година откако помина 5 години како тренер во Јувентус.

Лондон, 21 октомври 2020 (МИА) – Поранешниот тренер на Јувентус, Масимилијано Алегри се уште е без работа, но шпекулациите за неговата иднина продолжуваат. Откако изминатите недели се појавија гласини дека тој може да предводи некого помеѓу Пари Сен Жермен и Манчестер Јунајтед, италијанскиот менаџер сега е поврзан со друг европски гигант.

Неколку извори тврдат дека Алегри може да го замени Френк Лампард на кормилото на Челси. Италијанскиот стручњак реши да паузира една година откако помина 5 години како тренер во Јувентус.

Последните недели се зборуваше многу дека тој може да го замени Оле Гунар Солскјер на „Олд Трафорд“, но тренерското место на Норвежанецот по синоќешната победа над Пари Сен Жермен со 2:1 изгледа сигурно.

„Котидиано Спортиво“ тврди дека Челси го идентификувал Алегри како потенцијална замена за Френк Лампард доколку резултатите на тимот не се подобрат.

Масимилијано Алегри има акумулирано богата визит-карта во последните десет години. Тој има 6 титули во Серија „А“ со Јувентус и Милан, четири пати го има освоено Купот на Италија и двапати стигнал до финалето во Лигата на шампионите.

Таг
Back to top button
Close
Close