0_Спорт.ПорталФудбал

Алаба сака да игра во средниот ред во новиот клуб, тој им постави ваков услов на Реал Мадрид и ПСЖ

Сè уште не е познато во кој клуб ќе ја продолжи кариерата дефанзивец Давид Алаба кој пред извесно време објави дека ќе го напушти Баерн Минхен на лето.

Минхен, 25 февруари 2021 (МИА) – Сè уште не е познато во кој клуб ќе ја продолжи кариерата дефанзивец Давид Алаба кој пред извесно време објави дека ќе го напушти Баерн Минхен на лето.

Фаворити во борбата за Австриецот се Реал Мадрид и ПСЖ.

Во исто време, фудбалерот го постави следниов услов за клубовите: тој ќе се согласи да се пресели во тимот каде му беше загарантирано место во средниот ред. На оваа позиција, Алаба е најпријатен, пишува „Ас“.

Претходно беше објавено дека играчот веќе ги договорил условите на договорот со Реал. Информации за интересот за фудбалерот имаше и од кандидатот за претседател на Барселона, Жоан Лапорта.

Оваа сезона, Алаба одигра 21 натпревар во Бундес-лигата, постигна два гола и направи една асистенција. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close