0_Спорт.ПорталФудбал

Алаба сака да ја продолжи кариерата во Барселона

Дефанзивецот на Баерн, Давид Алаба, сака да се пресели во Барселона, објави „Sport.es“.

Барселона, 30 јули 2020 (МИА) – Дефанзивецот на Баерн, Давид Алаба, сака да се пресели во Барселона, објави „Sport.es“.

Според изворот, преговорите на 28-годишниот Австриец за продолжување на договорот со минхенскиот клуб се одолговлекувале, бидејќи играчот сака да добие 20 милиони евра годишно. Алаба, наводно, ја смета Барселона за клуб способен да ги исполни неговите барања.

Шпанскиот медиум тврди дека Каталонците се подготвени да го потпишат играчот, но по една година, кога ќе заврши неговиот договор со Баерн Минхен.

Во сезоната 2019/20, Алаба одигра 38 натпревари за Баерн, постигна два гола и направи две асистенции.

Порталот „Transfermarkt.com“ ја проценува вредноста на играчот на 65 милиони евра. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close