Svet.SlajderЕвропаЕвропа.Портал

Акционерите на „Луфтханза“ го прифатија планот за финансиска помош на германската Влада

Акционерите на „Луфтханза“ денеска изгласаа германската Влада да преземе 20-процентен удел во компанијата, отворајќи го патот за доделување девет милијарди евра државна помош за кризата што пандемијата на коронавирусот ја погоди најголемата германска  авиокомпанија, јави ДПА.

Франкфурт, 25 јуни 2020 (МИА)  – Акционерите на „Луфтханза“ денеска изгласаа германската Влада да преземе 20-процентен удел во компанијата, отворајќи го патот за доделување девет милијарди евра државна помош за кризата што пандемијата на коронавирусот ја погоди најголемата германска  авиокомпанија, јави ДПА. сд.

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close