0_Македонија.ПорталОпштествоОпштински вести

Акцелаторот во штипската клиничка болница ќе биде готов кон крајот на 2021 година

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска на прес-конференција истакна дека изградбата за бункерот за акцелераторот во штипската клиничка болница, на кој е проект работи фирма од Грција, „Интракат“ и е финансиран со кредит од Секретаријатот за Европски прашања, ќе заврши кон крајот на оваа година.

Скопје, 6 февруари 2021 (МИА) – Министерот за здравство, Венко Филипче денеска на прес-конференција истакна дека изградбата за бункерот за акцелераторот во штипската клиничка болница, на кој е проект работи фирма од Грција, „Интракат“ и е финансиран со кредит од Секретаријатот за Европски прашања, ќе заврши кон крајот на оваа година.

-Согласно новите роковим, според информациите на Владата и  состојбата со ковид-кризата,  се очекува бункерот да биде изграден кон крајот на 2021 година, почетокот на 2022 година, додаде Филипче. ки/

Таг
Back to top button
Close
Close