БалканБалкан.Портал

Акар: Радикални групи го нарушуваат примирјето во Сирија

Турскиот министер за одбрана Хулуси Акар изјави денеска дека радикални групи во сириската провинција Идлиб се обидуваат да го нарушат тримесечното примирје, кое го постигнаа Турција и Русија и се уште е во сила.

Анкара, 10 јули 2020 (МИА) – Турскиот министер за одбрана Хулуси Акар изјави денеска дека радикални групи во сириската провинција Идлиб се обидуваат да го нарушат тримесечното примирје, кое го постигнаа Турција и Русија и се уште е во сила.

Тој во гостувањето на една турска телевизија истакна дека станува збор за засега непознати радикални групи кои се обидуваат да го прекршат примирјето, а за тоа е информирана и руската страна.

Акар не ги споменал воздушните напади врз неколку села, кои се под контрола на сириските бунтовници, извршени во понеделникот. гт/

Таг
Back to top button
Close
Close