Svet.SlajderСветСвет.Портал

Африканска Унија го суспендира членството на Мали

Африканската Унија (АУ) денеска го суспендира членството на Мали во организацијата како одговор на вчерашниот воен удар и соборениот претседател Ибрахим Бубакара Кејта

Дакар, 19 август 2020 (МИА) – Африканската Унија (АУ) денеска го суспендира членството на Мали во организацијата како одговор на вчерашниот воен удар и соборениот претседател Ибрахим Бубакара Кејта.

– Суспензијата ќе трае се додека во Мали се воспостави уставен поредок, се наведува во соопштението на АУ.

Африканската Унија побара и ослободување на Кејта и другите владини претставници.

Припадници на армијата на Мали вчера со воен удар го принудија Кејта да поднесе оставка. ми/

Таг
Back to top button
Close
Close