BallkanBallkan.PortalKorrespondentë Botë

Aeroplanë ushtarak turq e shkelën hapësirën ajrore greke

Aeroplanë ushtarak turq F-16, tre herë në periudhën mes 10:02 dhe 10:48 sipas kohës lokale, pa parashtruar paraprakisht plan fluturimi, e shkelën hapësirën ajrore greke, kumtoi agjencia greke e lajmeve ANA-MPA, lajmëroi korrespondentja e MIA-s nga Athina.

Athinë, 14 janar 2020 (MIA) – Aeroplanë ushtarak turq F-16, tre herë në periudhën mes 10:02 dhe 10:48 sipas kohës lokale, pa parashtruar paraprakisht plan fluturimi, e shkelën hapësirën ajrore greke, kumtoi agjencia greke e lajmeve ANA-MPA, lajmëroi korrespondentja e MIA-s nga Athina.

Aeroplanët ushtarak turq fluturuan mbi ishujt Levita, Panaja dhe Inuses, ndërkaq u njohën dhe hasën nga aeroplanët ushtarak grekë.

Sipas ANA-MPA, ishulli Levita është pjesë e rrjetit Natura 2000 dhe është një prej rajoneve më të rëndësishme greke për mbrojtje të shpezëve. ab/

Таг
Back to top button
Close
Close