0_Спорт.ПорталКошарка

Адетокумбо со личен рекорд против Филаделфија

Адетокумбо е петти последователен натпревар кој бележи најмалку 30 поени, 16 скокови и 6 асистенции за Бакс, но за прв пат во својата кариера има постигнато најмалку 35 поени и 20 скокови во еден натпревар.

Милвоки, 7 јануари 2020 (МИА) – Јанис Адетокумбо заврши со 36 поени, 20 скокови и 6 асистенции за успехот на Милвоки против Филаделфија со 112:101 во меч од регуларната сезона во НБА.

Адетокумбо е петти последователен натпревар кој бележи најмалку 30 поени, 16 скокови и 6 асистенции за Бакс, но за прв пат во својата кариера има постигнато најмалку 35 поени и 20 скокови во еден натпревар.

За Филаделфија, Џоел Ембид беше најкорисен и направи „дабл-дабл“ – 19 поени и 11 скока.

Таг
Back to top button
Close
Close