BotëBotë.PortalSvet.Slajder

Abas: Nuk ka paqe në Lindjen e Afërt derisa palestinezët vuajnë

Marrëveshjet për normalizimin e marrëdhënieve të Izraelit me Emiratet e Bashkuara Arabe dhe me Bahreinin nuk do të sjellin paqe në Lindjen e Afërt, deklaroi presidenti palestinez Mahmud Abaz.

Ramalah, 16 shtator 2020 (MIA) – Marrëveshjet për normalizimin e marrëdhënieve të Izraelit me Emiratet e Bashkuara Arabe dhe me Bahreinin nuk do të sjellin paqe në Lindjen e Afërt, deklaroi presidenti palestinez Mahmud Abaz.

Ai potencoi se vuajtjet e palestinezëve po vazhdojnë.

“Kushtet për arritjen e paqes në Lindjen e Afërt janë që Shtetet e Bashkuara dhe Izraeli të njohin të drejtën e popullit palestinez për të krijuar një shtet të pavarur me kryeqytet Jerusalemin lindor dhe që çështja e refugjatëve palestinezë të zgjidhet,” tha Abas. sn/

Таг
Back to top button
Close
Close