0_Web_Насловна-слајдер0_Македонија.ПорталВидео изјаваПолитика

Ја прифаќаме суштината на Резолуцијата, но важно е и да е во согласност со Уставот, истакна премиерот

Ја прифаќаме суштината и структурата на Резолуцијата, како и текстот, без да менуваме ниту точка, ниту запирка. Но кога кога премиерот ќе поддржи документ спротивно на Уставот, тоа зборува за Владата, тоа зборува за државата, тоа зборува за институциите. Ова денеска го изјави премиерот Зоран Заев на новинарско прашање дали доколку не стои уставното име на државата во текстот на Резолуцијата поднесена од ВМРО-ДПМНЕ за националнуите црени линии, истата ќе ја поддржи.

Back to top button
Close
Close