0_МИА Истражува.ПорталИзбрано

За нееднаквоста не е виновен капитализмот, туку економистите

Во раните 50-ти години на минатиот век, младиот економист Пол Волкер работел како човечки дигитрон во Банката на федерални резерви во Њујорк. Тој избирал броеви за луѓето кои донесувале важни одлуки и ѝ рекол на сопругата дека шансите за некое унапредување му се многу мали. Раководството на Централната банка го сочинувале банкари, адвокати и сточар од Ајова, но меѓу нив немало економист.

Целосната вест е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на АД „МИА“ – Скопје.
Доколку сакате да се претплатите, контактирајте со oдделот за маркетинг на АД „МИА“ – Скопје.

Таг
Back to top button
Close