Kultura.SlajderКултураКултура.Портал

Во Свети Николе отворена изложбата „Билазора“

Во Народниот музеј во Свети Николе синоќа беше отворена изложбата „Билазора“ постојана поставка на која се претставени над 200 артефакти, предмети кои потекнуваат од акрополот односно припилонот и владетелската палата кои датираат од 5 и 4 век п.н.е. Станува збор за Билазор,а пајонскиот град од рана антика од локалитетот Градиште во село Кнежје на околу  четири километри од Свети Николе.

Целосната вест е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на АД „МИА“ – Скопје.
Доколку сакате да се претплатите, контактирајте со oдделот за маркетинг на АД „МИА“ – Скопје.

Back to top button
Close