СветСвет.Портал

Турција сака да прекине американската поддршка за Курдите во Сирија

Создавање безбедносна зона источно од Еуфрат од страна на Турција е тактички маневар со цел да ги принуди САД да престанат да ги поддржуваат Курдите, изјави лидерот на турската политичка партија „Ватан“, Догу Перинчек за „Спутник“.

Целосната вест е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на АД „МИА“ – Скопје.
Доколку сакате да се претплатите, контактирајте со oдделот за маркетинг на АД „МИА“ – Скопје.

Таг
Back to top button
Close