0_Web_Актуелно0_МИА Истражува.ПорталТема

Струмичкиот ајвар заминува во странство

Малку ќе остане од пиперката „ајварка“ во Струмичко оваа сезона. И трговците и производителите велат дека ајварот годинава заминува во странство поради големата побарувачка и високите откупни цени, кои се движат од 18 за рефус и 27 денари за килограм прва класа црвени пиперки за ајвар.

Целосната вест е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на АД „МИА“ – Скопје.
Доколку сакате да се претплатите, контактирајте со oдделот за маркетинг на АД „МИА“ – Скопје.

Back to top button
Close