0_Македонија.ПорталДописници МКДСторија

Приказна за младиот Горанчо, едно стадо крави и мирот на Кожуф

​Ретки се младите луѓе, особено во земјава, што не се жалат дека немаат државна работа и лагоден живот со често пиење кафе во градските кафулиња. Младиот Горанчо Бошков е еден од малкутемина кои одлучиле да ја продолжат семејната традиција и да егзистираат од сточарство, а поголемиот дел од животот да го поминуваат во планина. Во изјава за МИА, тој ни кажа дека не се чувствува хендикепирано што не е постојано во центарот на тиквешките збиднувања.

Целосната вест е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на АД „МИА“ – Скопје.
Доколку сакате да се претплатите, контактирајте со oдделот за маркетинг на АД „МИА“ – Скопје.

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close