Оригинални текстови

Османи: Прогласувањето на Шар Планина за Национален Парк е мошне значајно за нашите европски перспективи

Со своите убавини и богатства, Шар Планина е едно од најзначајните подрачја за зачувување на природата не само во Република Северна Македонија, туку и на регионално и на Европско ниво, поради што таа треба да биде прогласена за Национален Парк. Ова денеска го истакна Заменик претседателот на Владата, Бујар Османи, пред голем број амбасадори, претставници на меѓународни организации, градоначалници и други гости во шарпланинската област Шипковички бачила.

Целосната вест е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на АД „МИА“ – Скопје.
Доколку сакате да се претплатите, контактирајте со oдделот за маркетинг на АД „МИА“ – Скопје.

Back to top button
Close