Дописници МКДОпштински вести

Општина Велес прва во земјава го донесе Планот за одржлива урбана мобилност на Велес 2019-2030

Планот за одржлива урбана мобилност ПОУМ е документ што донесува иновативни и креативни сообраќајни решенија.Со имплементација на овој план Велес добива нови модерни и иновативни решенија, а истовремено дава предност на пешаците кои се на прво место, втори се велосипедистите, на трето место е јавниот градски превоз на еко горива и на крај се приватните возила. Планот беше усвоен на вчерашната 40 седница на Советот на Општина Велес, а денеска беше презентиран во салата на Општината пред граѓанските организации, јавните институции и граѓаните на Велес. Планот го изработи словенечката консултанстка фирма АПИА од Љубљана.

Целосната вест е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на АД „МИА“ – Скопје.
Доколку сакате да се претплатите, контактирајте со oдделот за маркетинг на АД „МИА“ – Скопје.

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close