ЕвропаЕвропа.Портал

Норвешки „Еквинор“ и британски ССЕ градат најголем светски ветропарк во море

Норвешката компанија „Еквинор“ и британската ССЕ Рињуаблс заедно ќе го градат и експлоатираат најголемиот ветропарк во море покрај брегот на Велика Британија, инвестиција вредна девет милијарди фунти (10,2 милијарди евра) во период од 2020 до 2026 година, соопшти норвешката компанија.

Целосната вест е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на АД „МИА“ – Скопје.
Доколку сакате да се претплатите, контактирајте со oдделот за маркетинг на АД „МИА“ – Скопје.

Таг
Back to top button
Close