0_Web_Насловна-слајдер0_Македонија.ПорталMakedonija.SlajderПолитика

Мешовитата македонско-бугарска експертска комисија утре и задутре на нов состанок во Софија

Утврдување на препораки до владите и соодветните министерства на двете држави за подобрување на учебниците по историја за 6 клас според бугарскиот образовен систем и 7 одделение според македонскиот образовен систем, кои ги опфаќаат средновековниот период од историјата и евентуално заедничко чествување на Гоце Делчев се двете теми за кои ќе расправаат членовите на Заедничката комисијата меѓу Република Северна Македонија и Република Бугарија, на седмиот состанок, кој ќе се одржи утре и задутре во Софија.

Целосната вест е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на АД „МИА“ – Скопје.
Доколку сакате да се претплатите, контактирајте со oдделот за маркетинг на АД „МИА“ – Скопје.

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close