0_Македонија.ПорталБизнисБизнис.ПорталЕкономија

Конференција: Бизнисот што ги почитува човековите права побрзо расте и создава подобро опкружување

Само 28 отсто од бизнисите во земјава прават длабинска анализа за последиците што нивниот бизнис ги има по човековите права, а 16 отсто прават нешто тоа прашање да го преточат во рамките на својот бизнис. Постојат декларативни заложби за етички принципи во работењето, кои вклучуваат грижа кон вработените, животната среднина и заедниците во кои дејствуваат, но во пракса на суштинско ниво немаме некој стратегиски приод.

Целосната вест е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на АД „МИА“ – Скопје.
Доколку сакате да се претплатите, контактирајте со oдделот за маркетинг на АД „МИА“ – Скопје.

Back to top button
Close