СветСвет.Портал

Кина и САД во судир поради мисијата на ОН во Авганистан

Кина и САД не можат да постигнат договор околу резолуцијата на Советот за безбедност на ОН за продолжување на политичката мисија на ОН во Авганистан. Пекинг би можел да стави вето, доколку во текстот не се спомене кинескиот глобален инфраструктурен проект „Еден појас, еден пат“, истакнаа дипломатски претставници.

Целосната вест е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на АД „МИА“ – Скопје.
Доколку сакате да се претплатите, контактирајте со oдделот за маркетинг на АД „МИА“ – Скопје.

Таг
Back to top button
Close