0_Web_Актуелно0_МИА Истражува.ПорталСторија

Келтите пустошеле на овие простори три века пред новиот милениум

Келтите за Аристотел биле „највоинствениот народ“. А дека биле токму такви, потврдуваат и археолошките наоди. Индоевропско семејството- Келти, кое верувало во многу богови, принесувало човечки жртви и не јадело зајци, гуски и пилиња, било присутно и во областа Македонија. Тие навлегле во областа Македонија сè до Делфи, но не се насилиле, туку оттаму се разделиле: едни продолжувајќи во Мала Азија, а други се вратиле кон реките Сава и Дунав.

Целосната вест е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на АД „МИА“ – Скопје.
Доколку сакате да се претплатите, контактирајте со oдделот за маркетинг на АД „МИА“ – Скопје.

Таг
Back to top button
Close