0_Web_АктуелноДописници МКДОпштество

Голем пожар околу прилепскиот манастир „Свети Димитрија“

Стотина пожарникари, доброволци и граѓани од Прилеп се борат со големата огнена стихија која избувна по 12 часот во околината на манастирот „Свети Димитирија“ кај прилепското село Селце. Во моментов со големи напори со пожарот се борат пожарникарите и доброволците, а гаснат и два авиона - канадери. Сите се обидуваат да го локализираат пожарот кој, за среќа засега не го зафати Манастирот. Горат преку 15 хектари нискостеблеска и борова шума, единствена околу Манастирот.

Целосната вест е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на АД „МИА“ – Скопје.
Доколку сакате да се претплатите, контактирајте со oдделот за маркетинг на АД „МИА“ – Скопје.

Back to top button
Close