Дописници МКДОпштински вести

Акција за чистење на каналот за довод на вода до Вратничко езеро

Жителите на тетовското село Вратница деновите од викендот ги искористија за работна акција за чистење на каналот за довод на вода во Вратничко езеро-Голина. Иницијативата е покрената поради лошата состојба на езерото и опасноста од негово исчезнување поради немање дотур на вода, информираат од Месна заедница. Се работи за вештачко езеро кое со вода од се снабдува од Вратничка река преку канал долг пет километри.

Целосната вест е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на АД „МИА“ – Скопје.
Доколку сакате да се претплатите, контактирајте со oдделот за маркетинг на АД „МИА“ – Скопје.

Back to top button
Close