0_Македонија.ПорталДописници МКДРепортажа

Во манастирот кај Крива Паланка се празнуваат Успение на пресвета Богородица и патронот Св. Јоаким Осоговски

Во сите православни храмови денеска се празнува Успението на пресвета Богородица, а во манастирскиот комплекс кај Крива Паланка се празнува два дена - денеска големиот христијански празник Успение на Богородица во храмот посветен на Богомајката, а утре, 29 август, споменот на патронот на манастирот свети Јоаким Осоговски.

Целосната вест е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на АД „МИА“ – Скопје.
Доколку сакате да се претплатите, контактирајте со oдделот за маркетинг на АД „МИА“ – Скопје.

Back to top button
Close