СветСвет.Портал

Уапсен поранешниот претседател на Киргистан

Поранешниот претседател на Киргистан, Алмазбек Атамбаев е приведен. Тој е уапсен во операција на специјалните сили на полицијата што траеше десетици часови во село Кои-Таш

Бишкек, 8 август 2019 (МИА) – Поранешниот претседател на Киргистан, Алмазбек Атамбаев е приведен.
Тој е уапсен во операција на специјалните сили на полицијата што траеше десетици часови во село Кои-Таш.

Полицијата денеска повторно почна напад врз домот на Атамбаев. Тоа беше нов обид за негово апсење, додека синоќа полицијата не успеа да го приведе Атамбајев, кој се соочува со обвиненија за корупција и злоупотреба на службената должност.

При синоќешниот обид за приведување на Атамбаев тој отвори оган, при што еден специјалец загина, а 52 лица беа повредени, меѓу кои и новинари.

Атамбаев беше претседател од 2011 до 2017 година. ми/

Таг
Back to top button
Close