Дописници МКДОпштински вести

Поставен првиот уред за укажување опасност од поплави во Куманово

Уредот за укажување опасност од поплави „Елиф“, иновација на кумановскиот метеоролог Борис Секирарски, вчера беше поставен на локација на почетокот на улицата „Иво Лола Рибар“ во Куманово. Локацијата соодветствува затоа што се наоѓа непосредно до булеварот „Октомвриска револуција“, најниска точка во градот која често при интензивни врнежи се поплавува.

Целосната вест е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на АД „МИА“ – Скопје.
Доколку сакате да се претплатите, контактирајте со oдделот за маркетинг на АД „МИА“ – Скопје.

Таг
Back to top button
Close