0_Спорт.ПорталSport.SlajderРезултатиФудбал

ПМФЛ: Вардар ремизираше, Шкендија со втор пораз

Актуелниот шампион, Шкендија пак, претрпе нов пораз. Тетовци имаат слаб старт на новата сезона во лигата, па по поразот од Академија Пандев, денеска минимално загуби и од Силекс во Кратово каде стрелец на единствениот гол беше Дурански во 48-та минута.

Велес, 18 август 2019 (МИА) – Екипата на Борец успеа да освои бод во пресметката со најтрофејниот македонски клуб Вардар откако ремизираа со резултат 0:0. „Црвено-црните“ немаа свој ден, а домаќините играа и со играч помалку, по исклучувањето на Петров во 75-тата минута од средбата. Во првото коло, вардарци загубија од Македонија Ѓ.П. со 2:0.

Актуелниот шампион, Шкендија пак, претрпе нов пораз. Тетовци имаат слаб старт на новата сезона во лигата, па по поразот од Академија Пандев, денеска минимално загуби и од Силекс во Кратово каде стрелец на единствениот гол беше Дурански во 48-та минута.

Македонија Ѓорче Петров и Академија Пандев во дербито на второто коло ремизираа без голови, во меч без многу шанси.

Поранешниот шампион Ренова е единствениот тим со две победи по две кола, откако денеска во Тетово со 2-1 славеше против новиот прволигаш Струга Трим Љум. Селмани и Адеми беа прецизни за домаќините, додека Цветановски реализираше за тимот од Струга.

ПМФЛ, резултати од 2.коло:

Борец – Вардар 0:0
Силекс – Шкендија 1:0
Ренова – Струга Трим Љум 2:1
Македонија ЃП – Академија Пандев 0:0
Работнички – Шкупи 2:0

Табела:

Ренова 6 бода
Македонија ЃП 4
Академија Пандев 4
Работнички 3
Струга ТЉ 3
Шкупи 3
Силекс 3
Вардар 1
Борец 1.вз
Шкендија 0.вз

Таг
Back to top button
Close