СветСвет.Портал

„Пју“: Во светот расте државниот притисок врз религиите

Во текот на декадата од 2007 до 2017 година, владините ограничувања на религијата - закони, политики и активности на државните службеници кои ги ограничуваат верските верувања и практики - значително се зголемија низ целиот свет. И социјалните непријателства, вклучително и насилство и вознемирување од страна на приватни лица, организации или групи - исто така, пораснаа од 2007 година, кога Истражувачкиот центар „Пју“ (Pew) започна да го следи овој проблем

Целосната вест е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на АД „МИА“ – Скопје.
Доколку сакате да се претплатите, контактирајте со oдделот за маркетинг на АД „МИА“ – Скопје.

Таг
Back to top button
Close